Aktuálne

ZARAĎUJEME MIMORIADNE - MOJA MISIA MAGAZÍN, PRÍBEHY ANJELOVUt 21:15 ZARAĎUJEME MIMORIADNE - MOJA MISIA MAGAZÍN, PRÍBEHY ANJELOV

Danica Olexová v nedeľu tragicky zahynula pri leteckom nešťastí

Touto reláciou Moja misia magazín si chceme pripomenúť našu (TV LUX) kamarátku a spolupracovníčku Danicu Olexovú, ktorá v nedeľu zahynula pri leteckom nešťastí lietadla Boing 737 spoločnosti Ethiopean Airlines.

V sobotu (9.3.) vyštartovala z Viedne na projektovú cestu. Mala stráviť niekoľko týždňov v Keni, navštevovať projekty a pripravovať filmovanie materiálu pre 25. ročník Dobrej noviny a špeciálny dokumentárny film k výročiu DN. V Addis Abebe mala medzipristátie. Do kenského Nairobi, kde mala jej práca začať, už nedoletela.

Danica mala 42 rokov. Pochádzala z Bratislavy, vyštudovala učiteľstvo. eRko poznala od malička, keďže chodila na detské stretko, tábory a výlety. Neskôr sama pomáhala pri organizovaní eRko aktivít ako dobrovoľníčka. Bola veľmi tvorivá, vedela pekne kresliť a neskôr fotiť. Pomáhala s tvorbou do nášho časopisu Rebrík pre deti. Keď sa Dobrá novina začala rozvíjať, tvorila plagáty Dobrej noviny, stála pri zrode dobrovoľníckeho programu. Zaujímali ju rozvojové témy a mala silný zmysel pre spravodlivosť. Aj preto sa angažovala v Dobrej novine čoraz viac. Pred 10 rokmi sa rozhodla pre prácu priamo v Afrike. Cez organizáciu Horizont 3000 bola zamestnaná päť rokov v Nairobi, kde bolo jej úlohou monitorovať a pomáhať rozvíjať sa projektom podporovaných z rakúskej a slovenskej koledníckej akcie. Pred 5 rokmi sa vrátila na Slovensko a začala pracovať naplno pre eRko. Bola projektovou manažérkou Dobrej noviny, zároveň autorkou metodických materiálov rozvojového vzdelávania a spoluorganizátorkou dobrovoľníckeho programu eRka. Zvlášť v srdci mala projekt misie sv. Jána v Juhoafrickej republike, ktorý niekoľkokrát navštívila.

Danica bola plná života. Mala vo veľkej úcte našich projektových partnerov v Afrike a vždy nás ochotne opravila, ak sme sa náhodou o nich vyjadrili stereotypne. Poznala farby a dynamiku kenských slumov, fotila a tvorila dokumentárne filmy o deťoch, ktoré poznáme z plagátov DN a krátkych filmov. Bola našim mostom s Afrikou a iste ním pre nás zostane aj naďalej.

Zdroj: eRko

Nech odpočíva v pokoji

11.03.2019 21:03
Späť