Tit.
Titulky v tomto videu su generované automaticky. Môžu obsahovať preklepy a gramatické chyby.
28.09.2020
7:14 min.
Titulky od AI
Zobrazené 5620x

ODLUKA CIRKVI OD ŠTÁTU

z cyklu A teraz čo?, s vladykom Cyrilom Vasiľom SJ

Prečo sa Cirkev odluke tak veľmi bráni? Nebolo by to jednoduchšie a výhodnejšie aj pre samotnú Cirkev, ak by sa oficiálne oddelila od štátu? Neprišlo by paradoxne k jej posilneniu, ak by získala slobodu od štátu?

Prepis videa

cca 5 min čítania • 932 slov

(päťdesiat sekund ticho)
Povedzme si najprv,
čo nie je a čo je odluka.


  • (päťdesiat sekund ticho)
  • Povedzme si najprv, čo nie je a čo je odluka.
  • Odľuka nie je tam, kde jedna inštitúcia legálne zasahuje do
  • života druhej. Napríklad v Anglicku je kráľovná aj hlavou
  • anglikánskej cirkvi. Na návrh premiéra menuje biskupov a tí sú
  • zasa automaticky členmi parlamentu.
  • V Grécku je pravoslavná cirkev súčasťou štátneho aparátu.
  • V škandinávskych krajinách majú štátnu luteranskú cirkev a
  • panovník a niekedy podľa zákona aj nadpolovičná väčšina ministrov
  • musí patriť k evangelickému vyznaniu.
  • V krajinách s väčšinou katolíckym obyvateľstvom sú cirkvi a štát oddelené.
  • Aj na Slovensku. Žiaden náboženský reprezentant nemá z
  • titulu svojej funkcie priamu účasť na štátnej moci
  • a od pádu komunizmu ani štátna moc nevstupuje do vnútorného života cirkvi.
  • Odľuka tu už dávno je.
  • O čo teda ide? Povedzme to jednoducho.
  • Zdá sa, že ide o peniaze.
  • Pretože od čias osvietenstva, napriek meniacim sa politickým
  • systémom u nás funguje model, v rámci ktorého je istá
  • časť prostriedkov na chod cirkvi hradená cez štátny
  • rozpočet. A už počujeme krik: "Štát?
  • Prečo má cirkvi platiť štát? Veď nech si cirkvi financujú ich
  • členovia."
  • No dobre, ale vari to už nerobia?
  • Samozrejme, že áno.
  • Väčšina potrieb cirkevných spoločenstiev je hradaná priamo, teda zbierkami a
  • milodarmi účastníkov bohoslužieb a len menšia časť určená
  • takmer výlučne na platy duchovných, ktoré mimochodom štartujú pod
  • úrovňou minimálnej mzdy, je hradená nepriamo, teda cez
  • štátny daňový systém. Aha, takže predsa tých
  • nenažratých farárov a ich zábavky platí štát.
  • "A prečo z mojich daní?" Oponujú niektorí.
  • "Ja som ateista."
  • No tak si najprv ujasníme pojmy. Kto je to štát?
  • Štát, to nie je akýsi imaginárny mimozemšťan,
  • to sme my
  • všetci. Štát tvoria občania a prostredníctvom
  • volených
  • zástupcov rozhodujú aj o daniach a ich použití.
  • Absolútna väčšina občanov štátu je členom niektorej cirkvi a samozrejme,
  • že platí aj absolútnu väčšinu daní.
  • Väčšina občanov, teda okrem malej kričiacej menšiny,
  • považuje činnosť
  • cirkvi za spoločensky prospešnú.
  • Cirkvi predsa poskytujú svoje služby všetkým, každému, kto o to má záujem
  • a robia to zväčša takmer úplne bezplatne.
  • Preto ich financovanie aj z prostriedkov získaných od všetkých členov
  • občianskeho spoločenstva je len logické a oprávnené a nie je to
  • vôbec láskavosť nejakého politika či strany, ktorým by potom
  • cirkvi mali byť vďačné a lojálne prikyvovať.
  • Aj iné inštitúcie sú financované z prostriedkov všetkých občanov bez
  • rozdielu a sú pri tom financované oveľa štedrejšie.
  • Je to súčasť logiky celého spoločenského systému.
  • Dá sa diskutovať o percentách, ale princíp nikomu rozumnému
  • nevadí.
  • Napríklad aj tí, ktorí nechodia do divadla,
  • opery či filharmónie
  • im prispievajú zo svojich daní.
  • Málokto vie, že štyri divadlá, dve filharmónie a jeden tanečný
  • súbor stoja ročne daňových poplatníkov toľko ako všetky cirkvi
  • spolu. A nikto im predsa neradi a netvrdí, že
  • by hrali istotne lepšie a slobodnejšie, keby nedostali nič.
  • Na podporu športu išlo napríklad v minulom roku z našich daní viac ako trojnásobok
  • sumy určenej pre cirkvi. A je to v poriadku.
  • Je to ešte podpriemer voči európskemu štandardu.
  • A to nespomíname iné oblasti, ako je napríklad podpora menšinových
  • kultúr a folklóru.
  • Nikto nenamieta, keď sa z daní väčšiny podporuje aj kultúra
  • menšín. Práve preto je len logické, keď sa z daní
  • väčšiny prispieva na cirkvi, ktoré reprezentujú
  • duchovnú kultúru, s ktorou sa identifikuje väčšina
  • obyvateľstva.
  • Napriek tejto jasnej logike by niekto ale silou mocou chcel z
  • tohto rozvetveného systému solidárnej účasti
  • vyňať práve a jedine cirkvi. Argumentuje
  • pritom: "Ja cirkvi nepotrebujem, prečo ich mám podporovať?" To je dosť
  • smiešny argument.
  • Ako by teda mal fungovať daňový systém a celá spoločnosť, keby každý v
  • daniach prispieval len na to, čo on osobne považuje za
  • potrebné pre seba?
  • Podľa takejto logiky by teda zdraví ľudia mali protestovať, nech si lekára zaplatia
  • chorí, keď to tak potrebujú, v školách nech každý žiak platí prístupy
  • do triedy,
  • no a armáda asi by na seba mala zarábať lúpežnými zahraničnými výbojmi
  • ako kedysi v stredoveku.
  • Políciu by sme asi mali zrušiť a nahradiť privátnymi platenými ochrankami
  • pre bohatých.
  • Áno, niekde vo svete to ešte majú takto.
  • Na Slovensku to ale takto nefunguje.
  • U nás aj občan z Medzilaboriec, Tvrdošína alebo
  • Skalice sa skladá zo svojich daní na plat
  • sopranistky, violoncellistu alebo šepkárky v
  • bratislavskej
  • opere, filharmónii či divadle a takisto aj na
  • opravu hokejovej
  • Steel arény v Košiciach či na futbalový štadión pre Slovan Bratislava.
  • Mimochodom, na ten posledný šlo v minulom roku z jeho
  • daní viac ako na
  • všetky cirkvi dokopy, a to bez toho, aby sa ho to-- na to niekto
  • pýtal, či mu to vadí alebo nie. Takýto priemerný občan to preto
  • považuje za logické, aby bol z jeho daní platený aj
  • miestny kňaz, a to aspoň tak, ako violoncellista bratislavskej
  • filharmónii. Veď služby kňaza na rozdiel od
  • bratislavského filharmonika môže reálne využívať každý deň.
  • Štátny príspevok na chod cirkvi vykresľujú ako problém tí,
  • ktorým duchovné potreby väčšiny občanov môžu byť ukradnuté,
  • pretože presahujú rámec ich úzko
  • materialistického vnímania a možno im naozaj nejde ani tak o
  • peniaze, ako o ideu, podľa ktorej náboženstvo je
  • ópium ľudstva, a preto, kým sa ho nepodarí celkom zlikvidovať,
  • tak ho treba aspoň maximálne znemožniť.
  • Niekoľko prorokov takejto vízie ale radšej hovorí o peniazoch.
  • Veď peniaze sú vždy šteklivou témou. Ľudia na to skočia.
  • Možno. Teda, za predpokladu, že väčšina ostane
  • naozaj nesprávne informovaná a teda manipulovateľná.
  • Ale verím, že na tom nie sme ešte až tak zle.
  • Takže na záver, odhluku cirkvi a štátu už na Slovensku
  • máme.
  • Dosiahli sme ju v novembri 1989. Táto
  • odluka funguje, a to aj s existujúcim systémom
  • financovania cirkvi.
  • Štátny ateizmus a agresívny antiklerikalizmus sme tu už
  • tiež mali,
  • s marxistickou zväzáckou červenou kravatou. Nefungovalo to.
  • Nebude to fungovať ani s liberálnejšou pestrofarebnou kravatou.
  • (päťdesiat sekund hudba)
Skryť prepis

Pre stiahnutie videa je nutné overenie, že nie ste robot.

Ďalšie časti v archíve

Tipy z E-SHOPU

Reklamní partneri
Radio LumenRadio VaticanaACNTKKBSSlovo PlusCineLuxISPO