Titulky v tomto videu su generované automaticky. Môžu obsahovať preklepy a gramatické chyby.
ODLUKA CIRKVI OD ŠTÁTU
z cyklu A teraz čo?, s vladykom Cyrilom Vasiľom SJPrečo sa Cirkev odluke tak veľmi bráni? Nebolo by to jednoduchšie a výhodnejšie aj pre samotnú Cirkev, ak by sa oficiálne oddelila od štátu? Neprišlo by paradoxne k jej posilneniu, ak by získala slobodu od štátu?
Prepis videa
(päťdesiat sekund ticho)
Povedzme si najprv,
čo nie je a čo je odluka.
- (päťdesiat sekund ticho)
- Povedzme si najprv, čo nie je a čo je odluka.
- Odľuka nie je tam, kde jedna inštitúcia legálne zasahuje do
- života druhej. Napríklad v Anglicku je kráľovná aj hlavou
- anglikánskej cirkvi. Na návrh premiéra menuje biskupov a tí sú
- zasa automaticky členmi parlamentu.
- V Grécku je pravoslavná cirkev súčasťou štátneho aparátu.
- V škandinávskych krajinách majú štátnu luteranskú cirkev a
- panovník a niekedy podľa zákona aj nadpolovičná väčšina ministrov
- musí patriť k evangelickému vyznaniu.
- V krajinách s väčšinou katolíckym obyvateľstvom sú cirkvi a štát oddelené.
- Aj na Slovensku. Žiaden náboženský reprezentant nemá z
- titulu svojej funkcie priamu účasť na štátnej moci
- a od pádu komunizmu ani štátna moc nevstupuje do vnútorného života cirkvi.
- Odľuka tu už dávno je.
- O čo teda ide? Povedzme to jednoducho.
- Zdá sa, že ide o peniaze.
- Pretože od čias osvietenstva, napriek meniacim sa politickým
- systémom u nás funguje model, v rámci ktorého je istá
- časť prostriedkov na chod cirkvi hradená cez štátny
- rozpočet. A už počujeme krik: "Štát?
- Prečo má cirkvi platiť štát? Veď nech si cirkvi financujú ich
- členovia."
- No dobre, ale vari to už nerobia?
- Samozrejme, že áno.
- Väčšina potrieb cirkevných spoločenstiev je hradaná priamo, teda zbierkami a
- milodarmi účastníkov bohoslužieb a len menšia časť určená
- takmer výlučne na platy duchovných, ktoré mimochodom štartujú pod
- úrovňou minimálnej mzdy, je hradená nepriamo, teda cez
- štátny daňový systém. Aha, takže predsa tých
- nenažratých farárov a ich zábavky platí štát.
- "A prečo z mojich daní?" Oponujú niektorí.
- "Ja som ateista."
- No tak si najprv ujasníme pojmy. Kto je to štát?
- Štát, to nie je akýsi imaginárny mimozemšťan,
- to sme my
- všetci. Štát tvoria občania a prostredníctvom
- volených
- zástupcov rozhodujú aj o daniach a ich použití.
- Absolútna väčšina občanov štátu je členom niektorej cirkvi a samozrejme,
- že platí aj absolútnu väčšinu daní.
- Väčšina občanov, teda okrem malej kričiacej menšiny,
- považuje činnosť
- cirkvi za spoločensky prospešnú.
- Cirkvi predsa poskytujú svoje služby všetkým, každému, kto o to má záujem
- a robia to zväčša takmer úplne bezplatne.
- Preto ich financovanie aj z prostriedkov získaných od všetkých členov
- občianskeho spoločenstva je len logické a oprávnené a nie je to
- vôbec láskavosť nejakého politika či strany, ktorým by potom
- cirkvi mali byť vďačné a lojálne prikyvovať.
- Aj iné inštitúcie sú financované z prostriedkov všetkých občanov bez
- rozdielu a sú pri tom financované oveľa štedrejšie.
- Je to súčasť logiky celého spoločenského systému.
- Dá sa diskutovať o percentách, ale princíp nikomu rozumnému
- nevadí.
- Napríklad aj tí, ktorí nechodia do divadla,
- opery či filharmónie
- im prispievajú zo svojich daní.
- Málokto vie, že štyri divadlá, dve filharmónie a jeden tanečný
- súbor stoja ročne daňových poplatníkov toľko ako všetky cirkvi
- spolu. A nikto im predsa neradi a netvrdí, že
- by hrali istotne lepšie a slobodnejšie, keby nedostali nič.
- Na podporu športu išlo napríklad v minulom roku z našich daní viac ako trojnásobok
- sumy určenej pre cirkvi. A je to v poriadku.
- Je to ešte podpriemer voči európskemu štandardu.
- A to nespomíname iné oblasti, ako je napríklad podpora menšinových
- kultúr a folklóru.
- Nikto nenamieta, keď sa z daní väčšiny podporuje aj kultúra
- menšín. Práve preto je len logické, keď sa z daní
- väčšiny prispieva na cirkvi, ktoré reprezentujú
- duchovnú kultúru, s ktorou sa identifikuje väčšina
- obyvateľstva.
- Napriek tejto jasnej logike by niekto ale silou mocou chcel z
- tohto rozvetveného systému solidárnej účasti
- vyňať práve a jedine cirkvi. Argumentuje
- pritom: "Ja cirkvi nepotrebujem, prečo ich mám podporovať?" To je dosť
- smiešny argument.
- Ako by teda mal fungovať daňový systém a celá spoločnosť, keby každý v
- daniach prispieval len na to, čo on osobne považuje za
- potrebné pre seba?
- Podľa takejto logiky by teda zdraví ľudia mali protestovať, nech si lekára zaplatia
- chorí, keď to tak potrebujú, v školách nech každý žiak platí prístupy
- do triedy,
- no a armáda asi by na seba mala zarábať lúpežnými zahraničnými výbojmi
- ako kedysi v stredoveku.
- Políciu by sme asi mali zrušiť a nahradiť privátnymi platenými ochrankami
- pre bohatých.
- Áno, niekde vo svete to ešte majú takto.
- Na Slovensku to ale takto nefunguje.
- U nás aj občan z Medzilaboriec, Tvrdošína alebo
- Skalice sa skladá zo svojich daní na plat
- sopranistky, violoncellistu alebo šepkárky v
- bratislavskej
- opere, filharmónii či divadle a takisto aj na
- opravu hokejovej
- Steel arény v Košiciach či na futbalový štadión pre Slovan Bratislava.
- Mimochodom, na ten posledný šlo v minulom roku z jeho
- daní viac ako na
- všetky cirkvi dokopy, a to bez toho, aby sa ho to-- na to niekto
- pýtal, či mu to vadí alebo nie. Takýto priemerný občan to preto
- považuje za logické, aby bol z jeho daní platený aj
- miestny kňaz, a to aspoň tak, ako violoncellista bratislavskej
- filharmónii. Veď služby kňaza na rozdiel od
- bratislavského filharmonika môže reálne využívať každý deň.
- Štátny príspevok na chod cirkvi vykresľujú ako problém tí,
- ktorým duchovné potreby väčšiny občanov môžu byť ukradnuté,
- pretože presahujú rámec ich úzko
- materialistického vnímania a možno im naozaj nejde ani tak o
- peniaze, ako o ideu, podľa ktorej náboženstvo je
- ópium ľudstva, a preto, kým sa ho nepodarí celkom zlikvidovať,
- tak ho treba aspoň maximálne znemožniť.
- Niekoľko prorokov takejto vízie ale radšej hovorí o peniazoch.
- Veď peniaze sú vždy šteklivou témou. Ľudia na to skočia.
- Možno. Teda, za predpokladu, že väčšina ostane
- naozaj nesprávne informovaná a teda manipulovateľná.
- Ale verím, že na tom nie sme ešte až tak zle.
- Takže na záver, odhluku cirkvi a štátu už na Slovensku
- máme.
- Dosiahli sme ju v novembri 1989. Táto
- odluka funguje, a to aj s existujúcim systémom
- financovania cirkvi.
- Štátny ateizmus a agresívny antiklerikalizmus sme tu už
- tiež mali,
- s marxistickou zväzáckou červenou kravatou. Nefungovalo to.
- Nebude to fungovať ani s liberálnejšou pestrofarebnou kravatou.
- (päťdesiat sekund hudba)
Ďalšie časti v archíve
Tipy z E-SHOPU
Reklamní partneri






